Nabídka pro sbory:

 

 

Německo 2001, Bergische Bienale Neue Music


Jersey 2002

 

Nabízíme pracovní nahrávky pro sbory. Jsme schopni vytvořit pracovní CD (či mp3) zvolené skladby, když dodáte noty.

Pracovní nahrávka vypadá takto: hlasem PP jsou ve vícestopém programu nahrány všechny hlasy. Každý zpěvák dostane CD, kde má svůj hlas na levé (žen. hlasy) nebo pravé (muž. hlasy) straně. Na opačné straně sterea jsou ostatní hlasy. Na začátku studia not si zpěvák poslouchá jen svou stranu (např.soprán, balanc na hifi věži vlevo, nebo v levém sluchátku přehrávače), pak, když získá jistotu, pustí obě strany (balanc vyrovnaný, poslech na obě sluchátka) a nakonec pustí jen opačnou stranu, než jeho hlas (např. soprán si pustí jen pravou stranu, která dělá doprovod k vlastnímu zpěvu).

Tyto nahrávky se již několikrát osvědčily (např. při studiu 36ti-hlasé skladby Marka Kopelenta). Jsme schopni rychle (mnozí z PP jsou dobří čtenáři) nahrát a namnožit CD se skladbami jakékoli obtížnosti.

Zvlášť vhodné jsou pro soubory, které zkouší jen jednou týdně, nebo jen občas-projektově, nebo pokud čtou pomaleji a sbormistra nebaví „jen nalévat“ do zpěváků nové noty. Existují dvě extrémní vlastnosti u zpěváků - jedni přečtou všechno hned, ale nic si nepamatují, takže to příště prostě přečtou znovu (těch je opravdu málo), nebo tací, kteří nepřečtou téměř nic, ale lépe si zapamatují to, co slyšeli. U většiny sborových zpěváků se obě tyto vlastnosti kombinují a lépe se učí noty současným poslechem i čtením. Proč jim tedy nepomoci? A Pěvci se aspoň procvičují ve čtení………